Tek Fotoluk İpucu 100–AutoMapper Kullanımı

Merhaba Arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere şu yazımızda nesneler arası özellik(Property) eşleştirmelerinin nasıl yapılabileceğini incelemeye çalışmıştık. Ancak işin çok daha profesyonel bir boyutu var. Örneğin tipler arası özellik adları birbirlerinden farklı olabilir ve bu nedenle bir haritayı önceden söylemeniz gerekebilir. Neyseki NuGet üzerinden yayınlanan AutoMapper kütüphanesi çok gelişmiş özellikleri ile buna imkan vermektedir. Söz gelimi aşağıdaki fotoğraf özellik adlarının farklı olması halinde bile AutoMapper ile başarılı bir şekilde eşleştirme yapılabileceğini göstermektedir.

tfi_100

Denemeden önce en azından install-package AutoMapper komutunu Package Manager Console’ dan çalıştırıp ilgili kütüphaneyi yüklemeyi unutmayınız.

Yorumlar (7) -

 • AutoMapper candır. Etkili bir "tek fotoluk ipucu" daha...

  Teşekkürler üstadım...
 • Murat hocam çok teşekkür ederim, sağol varol Smile
  Çok faydalı ve kullanışlı değil mi?
 • Biz tüm yeni projelerimizde kullanıyoruz. Özellikle kendi DTO objelerimiz ile MVC modelleri arasında map işlemlerini çok basite indirgiyor.
 • Merhaba Burak Hocam,
  Bu kütüphaneyi daha önce değişik şekillerde test ettim ve hız konusunda sorunları olduğunu gördüm. Blog yazısı olarak test sonuçlarını yazmıştım. Ek bilgi olarak bulunsun. www.bayramucuncu.com/.../
 • Merhabalar Bayram Hocam,

  Bu bilgi de süper oldu. Çok teşekkürler ;)
 • Nacizane ne demek. Süper bir katkı. Çok teşekkür ederiz ;)

Yorum ekle

Loading