Visual Basic 6.0 ile Nostalji Rüzgarı

Merhaba Arkadaşlar,

Üniversiteye girdiğim 1993 yılında, 2 kredilik Bilgisayar Programlama dersimizin ana konusu GWBasic dili idi. Aynı yıl Microsoft, Visual Basic 3.0 sürümünü duyurmuştu. Onunla tanışmam 1995 yılını bulacaktı. 486 DX-33 işlemcili bilgisayarımda, Delphi’ den sonra sık sık kurcaladığım program geliştirme ortamlarından birisi olmuştu. O zamanlar benim gibiler için sadece olay güdümlü ve nesne tabanlı bir dil değil, daha da önemlisi Windows platformunda hızlı geliştirme yapmaya olanak sağlayan inanılmaz bir araçtı(Rapid Application Development-RAD)

İlk işe girdiğim 1996 yılında Delphi platformunda kodlama yapmaya başlamıştım. Ama arada sırada da olsa Microsoft’ un 1998 yılında sürdüğü Visual Basic 6.0 sürümüne de bakıyordum.

Aradan yıllar geçti. Geçtiğimiz günlerde şirket bilgisayarımda da aynı sürümün olduğunu fark ettim. Kurumun eski nesil uygulamaları da olduğundan geliştirici makinelerine ait imajlarda bu tip ortamların bulunması son derece normaldi. Ben de biraz kurcalamak istedim. Derken kendimi bu görseli hazırlarken buldum.

Geçmişe kısa bir yolculuk yapmak ister misiniz? Haydi buyrun öyleyse.

Bu arada sanırım RecordSet’ i kapatmayı unutmuşum.

Yorumlar (4) -

 • Hocam elinize klavyenize sağlık valla son 1-2 haftadır yetişemiyorum size Smile bir bakıyom yeni yazı Smile allah yazma gücünüzü arttırsın. kolay gelsin
 • Teşekkürler Murat Bey, Bu aralar işleri biraz hafifletmeyi başardım ve bloğumda Task olarak durup yarım kalmış yazıları da elden geçirmeye başladım. Bu video eskiydi gerçi ama vakit olmadığından render edecek fırsat bulamamıştım. Zamanı iyi kullanabildiğim müddetçe bu tip paylaşımlara devam ediyor olacağım.
 • Burak Hocam,

  hazırladığınız görsel metaryeli izliyorum. Sizi yaşam sorunlarım nedeniyle 6 ay kadar süredir takip edemedim. Bağışlarsınız.

  Görüyorum ki, artık yazılarınızda kendi metod ile formatınızı oluşturdunuz. Üslubunuz kendinize has olmuş.Gerçekten bu sözleri hak ettiğinizi düşünüyorum.

  Vidyoda hiyerarşi yani dilin tarihsel gelişimi ile verdiğiniz istatistiki veriler çok önemli. Önce nasıl doğdu?, neler değişti? nereye vardı ?  gibi sorulara yanıt vermeniz beni onere etti. Asıl önem orada yatıyor.
  Bundan sonraki yazılarınızda da bu sorulara yanıt  vereceğinizden eminim. Fakat kimse bunu önemsemiyor.
 • @Emre Bey öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Umuyorum ki daha iyisinizdir ve eski sağlığınıza kavuşmuşsunuzdur. Değerli görüşleriniz için teşekkür ediyorum. Gerek yazılarda gerek anlatımlarda bir tarz tutturmaya çalışıyorum epey zamandır. Ne yazık ki herkes sizin gibi olumlu bakmıyor yapılanlara. Kötü eleştirilerin sayısı da oldukça fazla. Ama inanıyorum ki sizin gibi faydalanabilenler veya bu görsel anlatımda olduğu gibi tebessüm edip, mutlu olabilenler de var.

Yorum ekle

Loading