Tasarım Prensipleri - Open Closed

Merhaba Arkadaşlar,

Bir önceki yazımda, yazılm tasrımında benimsenen ilkelerinden birisi olan Loose Coupling prensibine değinmiştik. Bu yazımızda ise, Open Closed(Açık Kapalı) prensibine değiniyor olacağız.(Bu prensibini pek çok yazılım disiplininde görebilirsiniz. Örneğin eXtreme Programming veya Aspect Oriented Programming-AOP içerisinde.)

Açık kapalı prensibi aslında son derece basit bir ilkedir. Bu ilke bir sistemin sürekli olarak değişimlere maruz kalabileceğini göz önüne alaraktan(ki örneğin çevik süreçlerde hızlı değişimler asıl odaklanılan noktadır), genişletilmeye açık ama modifiye edilmeye kapalı varlıkların(Sınıf, Method vb...) kullanılmasını önerir. Gerçekten de günümüz Enterprise çözümlerin çoğunda,müşteri ihtiyaçlarına göre yazılımın sürekli güncelleniyor olması gerekmektedir. Bu noktada güncelleştirme işlemleri sırasında koda dokunmadan ilerlemeye çalışmak neredeyse imkansızdır. Ancak bu risk en aza indirgenmeye çalışılabilir. OCP(Open Closed Principle) bu noktada devreye giren prensiplerden sadece birisidir. Tabikide bu teorik anlatım bir örnekle süslenmediği takdirde çok anlaşılır değildir Wink Gelin önce problemli bir tasarım ile yola çıkalım ve sonrasında ise OCP' i nasıl uygulayabileceğimize bakalım(ki bu noktada bir önceki blog yazısına göre bir dejavu yaşayabilirsiniz benden söylemesi Surprised )

Yukarıdaki basit UML şemasında farklı formatlarda resimler üretmek için kullanılan bir yaratıcı sınıf(ImageCreator) görülmektedir. İlişkidende anlaşılacağı üzere ImageCreator sınıfı ile diğer resim sınıfları arasında kuvvetli bir bağ vardır. Bu acemi tasarımı biraz toparlamaya çalışmak istediğimizi düşünelim. Belkide aşağıdaki UML şemasında görülen kurguyu tasarlamış olabiliriz.

Bu kez ImageBase isimli bir ata sınıfı işin içerisine katmışız gibi görünüyor. Hatta koduda aşağıda şekilde tasarladığımızı düşünelim(Tabi bu şekilde kod yazmamızın amacı tamam şakacıktan. Amaç bizi Open Close prensibine götüren sebepleri ortaya koyabilmek. Wink )

using System;

namespace Problem
{
  class ImageCreator
  {
    ImageBase _image = null;
    public ImageCreator(ImageBase obj)
    {
      _image = obj;
    }
    public void Randomize()
    {
      if (_image is Bmp)
        ((Bmp)_image).Randomize();
      else if (_image is Jpg)
        ((Jpg)_image).Randomize();
      else if (_image is Tif)
        ((Tif)_image).Randomize();
      else
        Console.WriteLine("Geçersiz format");
    }
    public void Draw()
    {
      if (_image is Bmp)
        ((Bmp)_image).Draw();
      else if (_image is Jpg)
        ((Jpg)_image).Draw();
      else if (_image is Tif)
        ((Tif)_image).Draw();
      else
        Console.WriteLine("Geçersiz format");
    }  
  }

  class ImageBase
  {
  }

  class Bmp
    :ImageBase
  {
    public void Randomize()
    {
      Console.WriteLine("Random bitmap");
    }
    public void Draw()
    {
      Console.WriteLine("Draw bitmap");
    }
  }

  class Jpg
    :ImageBase
  {
    public void Randomize()
    {
      Console.WriteLine("Random Jpg");
    }
    public void Draw()
    {
      Console.WriteLine("Draw Jpg");
    }
  }

  class Tif
    :ImageBase
  {
    public void Randomize()
    {
      Console.WriteLine("Random Tif");
    }
    public void Draw()
    {
      Console.WriteLine("Draw Tif");
    }
  }

  class Program
  {
    static void Main(string[] args)
    {
      ImageCreator creator = new ImageCreator(new Jpg());
      creator.Randomize();
      creator.Draw();

      creator = new ImageCreator(new Tif());
      creator.Randomize();
      creator.Draw();
    }
  }
}

Kodun amacına göre farklı formatta Image tiplerini oluşturan bir sınıf söz konusudur. Bu sınıf içerisinde yer alan Randomize ve Draw isimli metodlar parametre olarak ImageBase tipinden referanslar almaktadır. Her iki metodda kendi içerisinde, gelen tipin Jpg, Bmp veya Tif olup olmadığına bakarak işlemler yapmaktadır(Kapalılık ilkesi zaten if kısmında bozulmaktadır Sealed ) Hatta tip tespitinden sonra doğru Randomize yada Draw metodunu çağırabilmek için bir Cast işlemininde uygulandığını görebiliriz. Tabiki normal şartlarda bu tip bir tasarımı tercih etmeyiz, etmemeliyiz. Nitekim söz konusu tasarımın şu sorunları doğuracağı ortadadır.

 • Yeni bir resim formatı sisteme eklenmek istendiğinde ImageCreator sınıfı içerisinde yer alan Randomize ve Draw metodlarında yer alan if koşullarına ilaveler yapılması gerekmektedir. Buda üretici sınıf koduna müdahele edilmesi anlamına gelmektedir.
 • Her yeni imaj eklenişinde unit testlerininde(eğer hazırlanmışlarda) tekrardan tasarlanması veya oluşturulması gerekir. Özellikle UnitTest' i yapılmış olan bir kod parçasında tekrardan değişikliğe gidilmek zorunda kalınması, testin yeniden kurgulanmasınıda gerektirecektir. En azından eski teste olan güveni sorgulatacaktır.

Bu sonuçlara göre ImageCreator sınıfı için Closed bir yapı sağlanamadığını ifade edebiliriz. Bir başka deyişle modifiyeye açık(ama olmaması gereken) bir tip söz konusudur. Peki öyleyse Open Closed prensibine uygun olarak kod nasıl tasarlanabilir. Önce UML şemasındaki düzenlememizi yapalım.

Görüldüğü gibi ImageCreator ile Jpg, Bmp, Gif ve benzeri resim sınıflar arasındaki kuvvetli bağ ortadan kaldırılmış, kurallar interface tipine yıkılmıştır. Peki ya bu şemayı C# tarafında nasıl uygulayabiliriz. İşte örnek Console uygulaması kodlarımız.

using System;

namespace Solution
{
  public class ImageCreator<T>
    where T:IImage
  {
    private T _image;

    public ImageCreator(T img)
    {
      _image = img;
    }

    public void RandomizeImage()
    {
      _image.Randomize();
    }
    public void DrawImage()
    {
      _image.Draw();
    }
  }

  public interface IImage
  {
    void Randomize();
    void Draw();
  }

  class Bmp
    :IImage
  {
    public void Randomize()
    {
      Console.WriteLine("Random bitmap");
    }
    public void Draw()
    {
      Console.WriteLine("Draw bitmap");
    }
  }

  class Jpg
    :IImage
  {
    public void Randomize()
    {
      Console.WriteLine("Random Jpg");
    }
    public void Draw()
    {
      Console.WriteLine("Draw Jpg");
    }
  }

  class Tif
    :IImage
  {
    public void Randomize()
    {
      Console.WriteLine("Random Tif");
    }
    public void Draw()
    {
      Console.WriteLine("Draw Tif");
    }
  }

  class Program
  {
    static void Main(string[] args)
    {
      ImageCreator<Bmp> creator = new ImageCreator<Bmp>(new Bmp());
      creator.RandomizeImage();
      creator.DrawImage();

      ImageCreator<Tif> creator2 = new ImageCreator<Tif>(new Tif());
      creator2.RandomizeImage();
      creator2.DrawImage();      
    }
  }
}

Dikkat edileceğiz üzere Jpg, Gif ve Bmp isimli sınıflar IImage arayüzünü uygulamaktadır. Diğer taraftan ImageCreator sınıfı kendi içerisinde IImage arayüzünü ele alarak Randomize ve Draw operasyonlarını icra etmektedir(Neden dejavu yaşayacağınızı anladınız sanırım Laughing ) Buna göre ImageCreator tipinin yapısını bozmadan sisteme yeni resim formatları eklenmesi sağlanabilir. Dolayısıyla ImageCreator sınıfı OCP uyumlu hale getirilmiştir.

Ve bu blog girişinin Özlü Cümlesi: OCP ilkesi, sınıf, metod gibi OOP varlıklarının genişletilmeye açık(Open) ancak düzenlenmeye kapalı(Closed) olması gerektiğini savunur. Özellikle müşteriden gelen istekler nedeniyle sık sık genişletilmesi gereken varlıklarda, genişletmenin kod içerisinde mümkün olduğunca az meydana gelmesine çalışmak gerekir. İlkenin amacını, yeni fonksiyonelliklerin kazandırılması için minimum kod değişikliğinin yapılması olarak düşünebiliriz.

Bu arada kod ve resimlerin bazı yerlerinde Tif bazı yerlerinde Gif formatlarını ele aldığımı farkettim. Ama son yaptıpımız OCP tasarımına göre hiç sorun değil Wink Tekrardan görüşünceye dek hepinize mutlu günler dilerim.

OCP.rar (42,53 kb)

Yorumlar (4) -

 • Merhabalar Selim Bey,
  Çok güzel bir yazı olmuş. Örnekde gerçekten konuyu kavratıcı. Ama benim kafama takılan bir soru var bu tasarım hakkında. Şöyle ki;

  ImageCreator<Bmp> creator = new ImageCreator<Bmp>(new Bmp());
  creator.RandomizeImage();
  creator.DrawImage();

  Yukarıdaki kodda ImageCreator sınıfı yardımıyla gayet güzel bir şekilde Bmp sınıfımızın örneğini ürettik. Gerçektende istediğimiz şeydi bu. Ancak!!! Yazılımcılar benim bu tasarımımda direkt olarak  Bmp sınıfının örneğini de aşağıdaki gibi üretebilirler.

  Bmp bmp = new Bmp();

  Oysa ben bunu arzu etmiyorum. Bütün işlemlerimin ImageCreator'ın üzerinden üretilecek nesneler ile gerçekleştirilmesini istiyorum. Bunu nasıl sağlayabileceğim konusunda bir fikriniz var mı? Teşekkürler...
 • Merhabalar Sinan Bey,

  İstediğiniz bana göre biraz zor bir vaka.

  Cretor ve Bmp tiplerini ayrı assembly' lar içerisine koysanız ve istemcinin sadece Creator tipine erişmesini sağlasanız bile, Bmp tipine erişebiliyor olması gerektiğinde yine mecburen ilgili assembly referansını istemciye de eklemeniz gerekir.

  Bmp tipinin constructor metodlarını private' a çekseniz bu durumda Creator' un Bmp tipini üretmesi söz konusu olmayacaktır. Yapıcı metodlara erişemediği için.

  Bmp' nin kendisini static class olarak tanımlayıp, Creator içerisinde değişkenmiş gibi kullanıyor olsanız, örneklenmesini engellemiş olmakla birlikte Cretor içerisinde return ile geriye döndüremediğinizi farkedeceksiniz.

  Aslında Bmp tipi, istemci açısında kullanılabilir tip olduğundan, istemcinin buna erişebiliyor olması normal bir durum. Ama new operatörü ile örneklenmemesi isteniyorsa, istemci bmp tipini ne amaçla kullanmak istiyor olabilire de bakmak lazım.

  Açıkçası bu tip bir ihtiyacın sebebi nedir? Onu belirtebilirseniz daha kolay yorum yapabiliriz sanıyorum ki.
 • Öncelikle süratli bir yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
  Sizin söz ettiğiniz ihtimaller üzerinde düşünüp işin içinden çıkamamıştım ben de Smile .

  Gelelim beni bu düşünceye sevk eden tasarıma. Bu arada kafamdaki tasarımın doğruluğunu da sorgulayabiliriz. Önemli olan en güzel çözümü bulabilmek.

  ImageCreator sınıfı üzerinden Bmp, Gif, Jpg sınıflarının örneklerine erişmek, bana ImageCreator içersinde bu sınıflar için ortak sayılabilecek bir takım aksiyonlar alabilme esnekliğini sağlıyor. Ben de sonuna kadar bundan faydalanmak istiyorum. Örneğin; Client Side, Server Side ve Database Side katmanlarından oluşan bir mimarimiz olsun. Client Side için(not: buradan direkt olarak database side a erişim yok. Önce server side a erişim yapılması gerekiyor remoting vb. kullanarak) yeni yazacağımız ImageCreatorClient sınıfı client tarafına özel aksiyonları alarak ilgili image sınıfının örneğini geriye döndürsün. Server Side için de ImageCreatorServer sınıfı server tarafına özel aksiyonları yerine getirerek image sınıflarımızdan istediğimiz birinin(Bmp, Jpg vb.) örneğini döndürsün. Ben ise yazılımcıları client side için ImageCreatorClient, server side için de ImageCreatorServer sınıflarını kullanın demek yerine tek bir ImageCreator sınıfı ile config üzerinden kontrol edeceğim side bilgisine uygun olarak gereken ImageCreator(client veya server) sınıfını kendim çağırarak bu seçimi yöneteyim. Buraya kadar son derece iyi niyetli olduğumu düşünüyorum Smile .

  Amma velakin yazılımcı direkt olarak image sınıflarının nesnelerini üretebildiğinde benim bu tasarımımı delmiş oluyor.

  Aslında aklıma Assembly.GetCallingAssembly().FullName gibi bir kontrol yapmak da gelmiyor değil Smile. Ama böyle bir yaklaşım yerine kafamdaki mimari tasarımı gözden geçirmenin daha uygun olacağını düşünüyorum.

  Aslında bir tane BaseImage sınıfı yazılmak ve tüm image sınıflarının bundan türemesinin sağlamak(yeni yazdığım ImageCreatorClient ve ImageCreatorServer sınıfları iptal ediyorum bu durumda) suretiyle client side, server side aksiyonlarının bu BaseImage sınıfının contructor ında yapılması sağlanabilir. Fakat böyle olunca da aklıma 2 soru geliyor.
  1-BaseImage sınıfının constructor ı bu işlerin yapılması için doğru bir yer midir?
  2-Madem image(Gif, Jpg vb.) sınıflarının örnekleri kendi sınıflarından üretilebiliyorsa ImageCreator sınıfının işlevinin o kadar da elzem olmadığı ortaya çıkıyor. Hasılı bu tasarımı bir kutu olarak görürsek işimizi gören bir tane giriş varken bir ikincisi bana ters geliyor.

  Kafamdaki sancılı oop düşünceleri şimdilik bunlar. Umarım aktarabilmişimdir. Teşekkürler...

Yorum ekle

Loading